W dniu 15 września 2024 roku w Gromniku odbyły się wyjątkowe obchody 100-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej, zorganizowane przez Zarząd OSP Gromnik oraz Wójta Gminy. To doniosłe wydarzenie zgromadziło licznych mieszkańców, strażaków, przedstawicieli władz i zaproszonych gości, aby wspólnie uczcić stulecie działalności jednostki, która od dziesięcioleci stoi na straży bezpieczeństwa lokalnej społeczności.

Uroczystości rozpoczęły się od zbiórki pocztów sztandarowych na parkingu przy remizie OSP Gromnik. Następnie, barwny pochód, na czele którego maszerowały poczty sztandarowe i pododdziały strażackie, wyruszył w stronę Kościoła Parafialnego. Procesję poprowadziła Orkiestra Dęta OSP z Siemiechowa, której podniosłe dźwięki dodały wyjątkowego charakteru przemarszowi. Muzyka, rozbrzmiewająca na ulicach Gromnika, wprowadziła wszystkich uczestników i widzów w nastrój uroczystości, podkreślając wagę wydarzenia.

Kolejnym punktem programu była Msza Święta odprawiona w intencji strażaków i ich rodzin w Kościele Parafialnym. W trakcie nabożeństwa modlono się za obecnych członków jednostki, jak i tych, którzy przez lata wspierali działalność OSP Gromnik, a którzy odeszli. Był to moment głębokiej refleksji i wdzięczności za służbę strażaków, którzy przez 100 lat dbali o bezpieczeństwo gminy i jej mieszkańców.

Po Mszy Świętej pochód ponownie przeszedł ulicami Gromnika, prowadząc uczestników na plac przed Amfiteatrem Letnim, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Uroczysty apel stał się okazją do podsumowania dorobku stu lat istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Gromniku. W tym dniu wręczono także odznaczenia i wyróżnienia dla zasłużonych strażaków oraz zaproszonych gości. Był to moment pełen emocji i wzruszeń, kiedy doceniono wkład poszczególnych osób w rozwój i działalność jednostki.

Podczas ceremonii poświęcono również nowe pojazdy ratowniczo-gaśnicze, które posłużą strażakom w przyszłych akcjach. Nowoczesny sprzęt jest symbolem dalszego rozwoju OSP Gromnik i gwarancją jeszcze skuteczniejszej ochrony mieszkańców.

Po oficjalnej części nadszedł czas na atrakcje kulturalne i rozrywkowe. Kulminacją wieczoru była zabawa taneczna, którą poprowadził DJ UNO, dając wszystkim okazję do integracji i wspólnego świętowania do późnych godzin.

Obchody 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Gromniku na długo pozostaną w pamięci uczestników. Był to dzień pełen dumy, radości i wzruszeń, który przypomniał, jak ważną rolę pełnią strażacy w życiu lokalnej społeczności.